Môj dom, môj hrad – má byť krásny alebo čisto ekonomický?
Otázka, ktorú ste si položili možno ešte skôr, ako ste sa definitívne rozhodli žiť v rodinnom dome a začali sa obzerať po stavebnom pozemku. Možno spočiatku išlo o snívanie nad fotografiami v časopisoch o bývaní alebo občasným sledovaním technických parametrov a architektonických trendov v stavbe rodinných domov.
To však určite pri serióznom plánovaní projektu vášho domu nestačí. Pred samotným projektovaním stavby si treba dať vypracovať štúdiu (nákres), ktorá zosúladí vaše požiadavky s možnosťami stavebného pozemku a územia, na ktorom sa pozemok nachádza.
Samozrejme je dobré, ak už máte aj jasnú predstavu o počte izieb, podlaží, o celkovom dispozičnom riešení domu, aký chcete tvar strechy, kde by sa mal nachádzať vstup do domu, garáže či záhrady. Na základe týchto údajov by mala štúdia obsahovať riešenia dispozície domu, jeho základné rozmery či pôdorysný tvar. Súčasťou je aj vyčíslenie zastavanej, úžitkovej a obytnej plochy stavby. Na základe toho si môžete už v tejto fáze vypočítať približné náklady na stavbu domu.
Štúdiu predkladáte na stavebnom úrade a nie je na škodu so svojimi plánmi oboznámiť aj susedov. Ak je všetko v súlade s územným plánom obce a s výstavbou súhlasia aj susedia, môžete územné konanie spojiť so stavebným konaním. To, aký typ architektúry domu si zvolíte, musí splniť nielen vaše sny a predstavy, ale zároveň by to malo byť aj v súlade s prostredím, kde sa bude dom nachádzať. Exteriér domu tvorí životné prostredie nás všetkých a plní neodmysliteľnú krajinotvornú funkciu. Preto do exkluzívnej štvrti s modernými vilami zasadiť pravý sedliacky dom je rovnako „nešťastné“, ako postaviť supermodernú budovu z ocele a skla v rade vidieckych domov.
Pri projektovaní interiéru domu a jeho celkovom dispozičnom riešení treba zohľadniť potreby všetkých členov rodiny. Určite venujte pozornosť všetkým činnostiam, ktoré budete vykonávať a podľa toho sa aj zamyslite nad priestorom, kde ich budete realizovať. Z toho dôvodu napríklad neuškodí projektovať miestnosti tak, aby mali viac funkčné využitie – hosťovská izba môže v neprítomnosti hostí plniť funkciu pracovne a v technickej miestnosti môže byť okrem kotolne aj práčovňa a sušiareň.
Ďalšou otázkou je, či skutočne chcete poschodový dom alebo bude stačiť jednopodlažný. Najmä v neskoršom veku oceníte, že nemusíte chodiť po schodoch a aj udržiavanie a upratovanie jedného poschodia je jednoduchšie. Nehovoriac o ušetrení na spotrebe energií, najmä čo sa vykurovania týka. V tomto smere sa určite oplatí zamyslieť nad rôznymi možnosťami plošného vykurovania (podlahové alebo stenové), umiestnením nových typov kondenzačných kotlov, využitím slnečných kolektorov na prípravu teplej vody a nezriedka aj na kúrenie.
Ďalším priestorom v rodinnom dome, kde sa dá ušetriť, je suterén. V poslednej dobe si to uvedomuje stále viac ľudí a uprednostňujú domy, ktoré sú nepodpivničené alebo podpivničené len sčasti. Preto ak dokážete šikovne zakomponovať 3 najdôležitejšie funkcie suterénu (kotolňa, práčovňa, sklad) na prízemí alebo poschodí domu, suterén vám netreba. A k tomu vám odbudne starosť s jeho izoláciou v prípade zemnej vlhkosti alebo tlakovej spodnej vode.